miercuri, 23 aprilie 2008

Incredibil, ce autogol Riise! Liverpool - Chelsea 1-1

Fanii de pe Anfield Road se pregateau sa sarbatoreasca victoria lui Liverpool, cind a venit socul, minunea pentru Chelsea, cosmarul pentru gazde! In al 5-lea minut de prelungire, Kalou a centrat de pe stinga, Riise i-a luat fata lui Anelka si a vrut sa respinga cu capul, dar a lovit mingea in directia opusa, trimitind-o, spre stupefactia lui Reina, in proprie poarta! 1-1!

Dupa o prima repriza foarte strinsa, in care The Reds au avut initiativa, si ocaziile mari irosite (Kuyt si Torres), si golul lui Kuyt (pornit de la o eroare a lui Lampard), Chelsea si-a revenit, echilibrind jocul. Citeva actiuni cursive au creat pericol la poarta lui Reina, iar in minutul 68 Malouda a ratat o sansa uriasa de egalare. Singur in careu, l-a intors pe Arbeloa, dar a ezitat si Mascherano i-a deviat sutul in corner. Apoi, la poarta cealalta, Cech a scos incredibil, de sub bara, bomba lui Gerrard, reactionind perfect si in fata lui Torres. Pentru ca, in ultimele secunde ale prelungirilor, sa cada bomba. Autogolul stupid al lui Riise. 1-1. Cine va merge la Moscova? Chelsea e favorita acum, insa Gerrard si Torres nu si-au spus ultimul cuvint.